Aksaray Üniversitesinde çevre konulu konferans ve ödül töreni yapıldı

Aksaray Üniversitesinde (ASÜ) Yeşil Doğa Derneği ve Çevre Mühendisliği Bölümü iş birliği ile “Çevre Ödülleri” isimli bir program düzenlendi. Programda çevre temalı proje ve uygulamalara katkı sunan öğrenciler ile kurum ve kuruluş temsilcilerine belge ve plaket takdiminde bulunuldu.

Törende konuşan ASÜ Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, çevrenin insanlarla sürekli etkileşim halinde olduğunu söyledi. İnsan çevreye nasıl davranıyorsa çevrenin de insana aynı biçimde karşılık verdiğini ifade eden Arıbaş, “Nasıl ki bir insan karşısındaki insana davrandığı şekilde karşılık görüyorsa, çevre de insanlara kendisine davranıldığı gibi davranıyor. Biz çevreye dost olursak çevre de bize dost olur; biz çevreye hoyratça davranırsak o da bize aynı şekilde davranır.

Depremeler, erozyonlar, seller, kuraklıklar, açlık… Çevreye davranışımızın karışlığını farklı biçimlerde görüyoruz. Yani başımıza gelenler aslında kendi yaptıklarımızdır. Bunlar üzerine çok daha derin şekilde düşünmemiz, akıl yürütmemiz, çaba sarf etmemiz gerekiyor. Benzeri toplantılar da bu amaca hizmet etmeyi sağlıyor” diye konuştu.

DOĞA OKURYAZARLIĞI AKADEMİK SUNUM YAPILDI

Etkinlikte, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Örün ve Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hatim Elhatip birer akademik sunum gerçekleştirdi.

Yeşil Doğa Derneği Başkanı Abdülkadir Ay da tek amaçlarının bölgesel kalkınmaya katkı sunmak olduğunu belirterek, dört ilde şubelerinin olduğunu iletti.

Etkinlik, yapılan konuşmaların ve çevre temalı çeşitli proje ve uygulamalarla öne çıkan öğrenciler ile kurum-kuruluş temsilcilerinin belge ve ödüllerini almasıyla tamamlandı.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Çevre Ödülüne Layık Görülen Tübitak yarışmalarında Türkiye 2. Si seçilen öğrenciler adına Milli Eğitim İl Müdürü Metin Alparslan, Aksaray Belediyesinin yaptırmış olduğu  ‘’0’’ Atık Okulu ödülünü Müdür Rasim Avan ,Yeşil Kampüs adına Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpay  Arıbaş, OSB adına Bölge Müdürü Ali Bay ödüllerini alırken  Mercedes-benz Türk A.Ş. Sütaş ve Kuzey Boru gibi kurumsal firmaların  ödüllerini İl Çevre Müdürü Murat Yılmaz ve  İş Kur Müdürü Mahmut Akkuş tarafından aldılar

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir